(0 رای‌ها)

پیچیدگی بیشتر به نوسان نرخ ارز دامن می زند و این برای اقتصاد بیمار ایران که از تحریم ها رنج می برد، مثل یک سم عمل می کند.

نزدیک شدن نرخ ارز در بازار آزاد و نیما یک علامت مثبت از سوی مسئولان بانک مرکزی تلقی شده و اکنون بحث از همکاری فعالان اقتصادی و رضایتمندی آنان از شرایط به میان آمده است. این درحالی است که با نزدیک شدن نرخ آزاد و نیمایی به یکدیگر، وجود سامانه نیما ضرورتی ندارد. بانک مرکزی در راه اندازی این سامانه به دنبال رفع نگرانی از میزان ورود و خروج و شیوه های بازگشت آن است اما برای آگاهی از این نکات هم می توان به برگه های صدور گمرکی نگاه کرد و حتی اگر صادرکننده ای ارز خود را در بازار آزاد بفروشد، میزان ارز از طریق صرافی های رسمی ثبت می شود.

کنترل ورود و خروج ارز هیچ مانعی برای صادرکننده نیست اما مسئله چند نرخی کردن ارز طی یک سال گذشته عامل اصلی سرگردانی و چالش های صادرات است. طبقه بندی های مختلف، دستورالعمل های چندگانه چالش برانگیز است. از زمان اعلام نرخ 4200 تومان برای دلار، حرف بانک مرکزی و رفتار آن با صادرکنندگان و ارز صادراتی بارها تغییر کرده است. دایره معافیت ها و ممنوعیت ها از سوی دولت ها بارها بزرگ و کوچک شده و هیچ رویه یک نواختی وجود نداشته که فعال اقتصادی از طریق آن برنامه ریزی کند.

توصیه فعالان اقتصادی به دولت درباره به رسمیت شناختن نرخ آزاد ارز هرگز مورد پذیرش قرار نگرفته است. مکانیزم عرضه و تقاضا نزد دولت درباره ارز معنایی ندارد درحالیکه هر نوع بازاری که در آینده از سوی دولت برای انواع ارز ایجاد شود، از یک اصل مهم اثر می پذیرد و آن هم عرضه و تقاضاست. ایجاد بازار متشکل ارزی یا عرضه ارز در بورس به ایجاد مقررات جدید و دیوان سالاری دامن زده و شرایط را پیچیده می کند و پیچیدگی بیشتر به نوسان نرخ ارز دامن می زند و این برای اقتصاد بیمار ایران که از تحریم ها رنج می برد، مثل یک سم عمل می کند.

 

- پایگاه خبری اتاق تهران 

(0 رای‌ها)

شاخص مدیران خرید (شامخ) در اردیبهشت 98 به 61.39 واحد رسید
مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران، شاخص مدیران خرید (PMI) موسوم به شامخ را برای اردیبهشت 1398 استخراج و منتشر کرد. شامخ اردیبهشت امسال 61.39 واحد محاسبه شده که نسبت به شامخ ماه قبل 25.01 واحد معادل 68.74 درصد بهبود یافته است. در شامخ فروردین‌ماه، فعالان اقتصادی نسبت به بهبود تولید در اردیبهشت خوش‌بین بودند و حالا شامخ اردیبهشت با تائید این خوش‌بینی،از چشم‌انداز مثبت تولید در خردادماه حکایت دارد.

مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران برای نخستین بار در کشور، از مهرماه 1397 استخراج و انتشار شاخص مدیران خرید (PMI) تحت عنوان شامخ را در دستور کار قرار داده و در هشتمین دوره انتشار این شاخص، شامخ اردیبهشت 1398 را منتشر کرده است. شامخ اردیبهشت امسال 61.39 واحد محاسبه شده که نسبت به شامخ فروردین (36.38 واحد) 25.01 واحد (معادل 68.74 درصد) بهبود پیدا کرده است.

(0 رای‌ها)

مسعود خوانساری نایب رئیس اتاق ایران در یادداشتی به ارائه مهم‌‎ترین مؤلفه‌هایی که اجرایی شدن آن در سال 98 می‌تواند از کاهش تولید و صادرات جلوگیری کند، پرداخته است.

سال 98، سال بسیار سختی برای اقتصاد کشور خواهد بود. عوامل مختلفی بر سخت شدن سال پیش رو تأثیرگذار است. تحریم‌های موجود که روزبه‌روز هم سخت‌تر می‌شوند؛ احتمال ایجاد یک طبقه رو به بالا در سال 98 چندان دور از ذهن نیست و همان‌طور هم که محسوس است، با توجه به تورم و گرانی‌های پیش‌آمده، قدرت خرید مردم تنگ‌تر خواهد شد.

در حوزه تولید یکی از مهم‌ترین مشکلات تولیدکنندگان این است که واحدهای تولیدی با ظرفیت اسمی خود کار نمی‌کنند و در بیشتر کارخانجات، تنها از 30 الی 40 درصد ظرفیت استفاده می‌شود. در همین راستا یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که درسال 98 باید به آن پرداخته شود، مسئله «تقاضا» است که باید جدی گرفته شود.

موضوع دیگری که با توجه به محدود شدن قدرت خرید مردم باید مورد توجه قرار گیرد، تمرکز بر «صادرات» است که نقش حائز اهمیتی هم در رونق تولید و هم درآمدزایی کشور خواهد داشت. در همین راستا باید موانع صادرات شناسایی شود و به دنبال راهکارهایی باشیم که منجر به رونق تولید در کشور می‌شود.

(0 رای‌ها)

غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی مشهد، معتقد است: تحقق رونق تولید با شیوه‌های رایج گذشته یعنی تزریق منابع مالی به بخش تولید بدون مطالعه و بررسی کارشناسانه لازم، جز اتلاف منابع ثمر دیگری ندارد.

غلامحسین شافعی در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی در مشهد به نام‌گذاری سال «رونق تولید» اشاره و بیان کرد: نگرانیم که برای تحقق رونق تولید همان شیوه‌های رایج گذشته یعنی تزریق منابع مالی به بخش تولید بدون مطالعه و بررسی کارشناسانه لازم صورت گیرد که جز اتلاف منابع ثمر دیگری ندارد.
وی ادامه داد: وقتی در کشور همه برنامه‌ریزی‌ها به سمتی پیش می‌رود که نظام انگیزشی و پاداشی به کارهای واسطه‌گری و دلالی اختصاص می‌یابد چگونه تولید رونق می‌گیرد؟ اگر به تغییر ساختار در بخش تولید توجه صورت نگیرد هرقدر هم منابع به آن تزریق شود تولید رونق نمی‌گیرد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: سودآوری کارهای غیرمولد در کشور تضمین‌شده و فعالیت در این حوزه بدون خطرپذیری و چندین برابر سودآوری بخش مولد است لذا ضرورت دارد دولت و مجلس شورای اسلامی در این زمینه فکری اساسی کنند زیرا تولید با این ساختار معیوب اقتصادی رونق نمی‌گیرد.
وی پیشنهاد کرد که شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در خراسان رضوی طی مدت یک ماه بسته‌ای پیشنهادی را برای رونق تولید تهیه و به اتاق ایران ارائه دهد.
وی مشکلات اقتصادی کشور را ریشه‌ای توصیف و بیان کرد: نمی‌توان از یک استاندار انتظار داشت همه مشکلات را حل کند. به‌عنوان‌مثال هم‌اینک در مهم‌ترین مؤلفه در حوزه رونق تولید بهبود فضای کسب‌وکار است که مجلس شورای اسلامی نیز قانون خوبی در این زمینه تصویب کرده اما از یک‌سو برخی دستگاه‌های اقتصادی قانون‌زدایی می‌کنند و از سوی دیگر خود مجلس نیز گاها قوانینی تصویب می‌کند که دست و پای فعالان اقتصادی را می‌بندد.

(0 رای‌ها)

رئیس اتاق ایران گفت: بدون تردید«صادرات» پیشران در تحقق مفهوم اقتصاد مقاومتی است و زمانی توسعه صادرات پایدارخواهد بود که متکی بر تولیداتی قوی باشد.

رئیس اتاق ایران گفت: بدون تردید«صادرات» پیشران در تحقق مفهوم اقتصاد مقاومتی است و زمانی توسعه صادرات پایدارخواهد بود که متکی بر تولیداتی قوی باشد.

غلامحسین شافعی در همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر خراسان رضوی، دستیابی به توسعه پایدار را نیازمند صادراتی متکی بر تولیدات دانش محور و مبتنی بر تکنولوژی های پیشرفته روز دانست و افزود: در این زمینه با مشکلات زیادی مواجه هستیم و تولید ما با مسائل بسیاری روبه‌روست؛ امروز درصد پایینی از صادرات ما یعنی حدود ۴.۳ درصد را کالاهای تولیدی با تکنولوژی بالا تشکیل می دهند، سایر کالاها یا با تکنولوژی پایین تولید می شوند و یا کالاهای سنتی هستند که متکی بر مواد خام کشورند.

وی با اشاره به ترسیم مثلث اقتصادی استان از سوی استاندار خراسان رضوی گفت: استاندار محترم، فعالان اقتصادی و بخش خصوصی را به عنوان قاعده این مثلث توصیف کرده و دولت و مجلس نیز دو ضلع دیگر آن هستند. بخش خصوصی آمادگی مشارکت فعال و تعامل سازنده با استاندار رابرای الگوسازی این موضوع در کشور دارد.

(0 رای‌ها)

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران معتقد است درصورتی‌که برخی تغییرهای مورد نیاز در بسته‌ها و دستورالعمل‌های ارزی بانک مرکزی اتفاق نیفتد، شرایط برای صادرکنندگان بزرگ دشوار خواهد شد در حالی که شرایط به وجود آمده راه را برای صادرکنندگان غیرحرفه‌ای باز کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: یکی از اصلی‌ترین مسائلی که در شرایط فعلی کشور باید به آن توجه کرد، نقش مثبت و کلیدی صادرات است که می‌تواند برای مدیریت اوضاع اقتصادی و کمک به دولت ایفا کند. بر همین اساس ما باید سیاست‌های خود را طوری طراحی کنیم که صادرکنندگان با فراغ بال امکان نقش‌آفرینی در شرایط فعلی را داشته باشند.

غلامحسین شافعی با اشاره به تلاش‌هایی که برای مدیریت اوضاع انجام شده، افزود: هرچند دولت و بانک مرکزی تلاش کرده‌اند در ماه‌های گذشته و به دنبال بالا رفتن نرخ ارز اوضاع را مدیریت کنند اما با توجه به تجربه شکل گرفته در طول هفته‌های گذشته، به نظر می‌رسد که می‌توان به برخی تغییرات در دستورالعمل ارزی بانک مرکزی نیز اندیشید.

رئیس اتاق ایران با بیان اینکه شرایط به وجود آمده راه را برای صادرکنندگان غیرحرفه‌ای باز کرده است، گفت: وقتی سیاست‌هایی در نظر می‌گیریم که در جریان اجرای آن صادرکنندگان بزرگ با دشواری مواجه شده اما صادرکننده کوچک می‌تواند با استفاده از امکانات در نظر گرفته شده فعالیت کند، شرایط برای حرفه‌ای‌ها و افرادی که برای دورانی طولانی در این بخش حضور داشته‌اند سخت می‌شود.

فرم

تماس

آدرس: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه حکیمی، پلاک ۱۵، طبقه پنجم غربی

ایمیل: info[at]iictoa.ir

تلفن: 2188511721 98+

فکس: 2188511721 98+

کدپستی: 1531745819

گالری

بالا