(0 رای‌ها)

طبق آمارهای بانک مرکزی، شاخص بهای کالاهای صادراتی ایران در ۱۲ ماهه منتهی به مهرماه امسال نسبت به دوره مشابه پیش از آن ۱۰۰ درصد رشد داشته است.

بر اساس آمار بانک مرکزی ایران از شاخص بهای کالاهای صادراتی ایران، این شاخص در مهرماه سال جاری نسبت به شهریورماه ۱۷.۵ درصد افزایش یافته و نسبت به مهرماه سال گذشته نیز افزایش ۲۸۲.۲ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین شاخص بهای این کالاها در هفت‌ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵۰.۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد و از سوی دیگر این شاخص در ۱۲ ماهه منتهی به مهرماه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن ۱۰۰ درصد افزایش را تجربه کرده است.

به‌عبارت‌دیگر می‌توان گفت که نرخ تورم کالاهای صادراتی ایران در مهرماه سال جاری به ۱۰۰ درصد رسیده و از طرف دیگر تورم نقطه‌به‌نقطه نیز در این کالاها برابر ۲۸۲.۲ درصد است.

بر اساس این گزارش، همچنین شاخص بهای محصولات حیوانی صادراتی ایران در مهرماه سال جاری نسبت به ماه پیش از آن ۱۵.۵ درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۲۶۵.۷ درصد بوده است.

محصولات نباتی

محصولات نباتی نیز در این مدت نسبت به ماه پیش از آن ۱۹.۸ درصد افزایش قیمت صادراتی داشته‌اند که تغییرات شاخص بهای آن‌ها در مهرماه نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۲۸۲.۷ درصد افزایشی بوده است.

(0 رای‌ها)

عدنان موسی‌پور رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران معتقد است در شرایط فعلی که همه ارگان‌های اقتصادی و بخش‌های مختلف ازجمله صادرات و واردات کشور متأثر از تحریم‌ها هستند، بااین‌حال جدیت این مسئله به‌اندازه‌ای نیست که بخواهیم نگران موضوع خاصی باشیم. چراکه تاریخ اقتصادی کشور همواره با مسئله تحریم‌ها درگیر بوده است.
اردیبهشت 1397 دونالد ترامپ پس از اعلام خروج قطعی آمریکا از برجام، فرمان بازگشت تحریم‌های تعلیق‌شده بر اثر برجام را امضا کرد. وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز به اشخاص حقیقی و حقوقی که درزمینهٔ مرتبط با تحریم‌های هسته‌ای با ایران در حال همکاری هستند تا ۱۵ مرداد یا 13 آبان فرصت داده بود تا اقدامات لازم را به‌منظور قطع روابط با ایران اتخاذ نمایند در غیر این صورت مشمول تحریم­های آمریکا قرار خواهند گرفت.

باگذشت حدود 10 روز از آغاز دور جدید تحریم‌های یک‌جانبه‌گرایانه آمریکا علیه ایران، مسئولان دولتی و فعالان اقتصادی معتقدند که گرچه تحریم‌ها تأثیرات اقتصادی به دنبال خواهد داشت، اما این دوره از تحریم‌های آمریکا علیه کشور موضوع تازه‌ای به همراه ندارد و تحریم‌های یکجانبه آمریکا را در جامعه جهانی تنها کرده است.

در همین زمینه عدنان موسی‌پور رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران در گفت‌وگو با «پایگاه خبری اتاق ایران» تأکید کرد: به‌رغم اینکه امریکا ادعا می‌کند که دولت ایران را مورد هدف تحریم‌های خصمانه خود قرار داده است اما برخلاف این گفته، این مردم ایران هستند که مورد هدف اصلی آمریکا قرارگرفته‌اند.

به گفته رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران در شرایط فعلی که همه ارگان‌های اقتصادی و بخش‌های مختلف ازجمله صادرات و واردات کشور متأثر از تحریم‌ها هستند، بااین‌حال جدیت این مسئله به‌اندازه‌ای نیست که بخواهیم نگران موضوع خاصی باشیم. چراکه تاریخ اقتصادی کشور همواره با مسئله تحریم‌ها درگیر بوده است.

(0 رای‌ها)

اگرچه بانک مرکزی تاکنون یکبار بخشنامه شیوه بازگشت ارز حاصل از صادرات را اصلاح کرده، اما اکنون دوباره زمزمه‌های تغییر مجدد این بخشنامه که با عدم اعمال نظر بخش‌خصوصی ابلاغ شد، به گوش می‌رسد.

چند هفته پس از آمدن عبدالناصر همتی، رئیس کل وقت بیمه مرکزی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی بیشتر نگذشته بود که بخشنامه‌ای از سوی معاون ارزی جدید وی برای صادرکنندگان، ابلاغ شد. بخشنامه‌ای که قرار بود ابتدا با اعمال نظرات فعالان اقتصادی و سازمان توسعه تجارت ایران تدوین شده تا در ادامه، اجرای آن صادرکنندگان کشور را با مشکل مواجه نسازد؛ اما ابلاغ شتابزده این بخشنامه که از همان ابتدا با اما و اگرهای بسیاری از سوی صادرکنندگان و فعالان اقتصادی همراه بود، کار را به جایی رساند که معاون ارزی بانک مرکزی، در معرض انتقادهای گسترده بخش‌خصوصی و به خصوص صادرکنندگان کشور قرار گرفت.

چرا که انتظار می‌رفت با تذکر مقام معظم رهبری در جلسه شهریورماه با دولتمردان مبنی بر اینکه حرف بخش‌خصوصی در تصمیم‌گیری‌های دولتی باید به خوبی شنیده شود، اما این طور نشد و به یکباره بخشنامه‌ای از سوی غلامرضا پناهی، معاون ارزی بانک مرکزی با عنوان شیوه‌نامه بازگشت ارز حاصل از صادرات ابلاغ شد که در عمل، برخی از بندهای آن قابلیت اجرایی نداشت، به همین دلیل وی با حضور خود در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در شهریورماه، تنها کمتر از ۳۶ ساعت از صدور بخشنامه‌اش در این رابطه گفت که آن را بار دیگر مورد بازنگری قرار داده و بخشنامه جدید را ابلاغ خواهد کرد.

(0 رای‌ها)

بانک مرکزی اعلام کرد
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از افزایش شاخص بهای کالاهای صادراتی در مردادماه نسبت به ماه مشابه سال قبل خبرداد که میانگین رشد آن در 5ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل به 102.7 درصد می‌رسد.

جدول‌های بانک مرکزی درباره شاخص بهای 16 گروه کالای صادراتی ایران نشان می‌دهد این شاخص در مردادماه امسال به عدد 674.4 رسید و نسبت به تیرماه امسال 22.1 درصد و نسبت به ماه مشابه پارسال 180.4 درصد افزایش یافت.

به گزارش ایرنا شاخص بهای کالاهای صادراتی در ایران در پنج ماهه نخست امسال نسبت به دوره مشابه پارسال 102.7 درصد و در 12 ماه منتهی به مرداد امسال نسبت به 12 ماه منتهی به مرداد پارسال 58.2 درصد رشد کرد.

در مرداد ماه امسال بیشترین تأثیر افزایش شاخص بها در کالاهای صادراتی زیر ثبت شد:

بوتان و پروپان مایع شده، پسته، پلی اتیلن سبک، سیمان، استیرن، متانول، روغن صنعتی، پلی اتیلن سنگین، آمونیاک، ماست، کولر آبی، کود اوره، آهن کلاف گرم، مس کاتد، رب گوجه فرنگی، قیر، شمش روی، شمش آلومینیوم، کنستانتره مس، شیلنگ پلاستیکی، بیسکویت و ویفر، پودرها و مایعات شوینده، موم پارافین، کاشی و سرامیک، کابل، کیک، بستنی، کشمش و سبزه، انواع ماهی منجمد، شکلات سفید بدون کاکائو، فرش پشمی دستباف، تراکتور، صندل زیر پیو رویه چرم مصنوعی و خرما.

(0 رای‌ها)

کارشناس اقتصاد سیاسی گفت: تحریم‌های امریکا ممکن است در سرمایه گذاری‌های جدید نفتی ما خلل بوجود آورد اما در فروش نفت در کوتاه مدت اثرگذار نیست و بازار ما حفظ می‌شود.

علی اصغر زرگر، با بیان اینکه آمریکا با تشویق به افزایش تولید و صادرات به دنبال کاهش قیمت و اشباع بازار است، درباره تاثیرگذاری این درخواست بر اوپک اظهار داشت: در این راستا خواه ناخواه ایران به دنبال این است به عربستان و کشورهای تولیدکننده بقبولاند تولید خود را افزایش ندهند اما واقعیت این است که اوپک تحت سیطره تولیدکنندگان عمده مثل عربستان است که با ایران هم خصومت دارند و احتمالا زورش به آنها نرسد که عرضه را ثابت نگه دارند. گرچه این را نیز باید در نظر داشت که آمریکا در آینده صادرکننده نفت خواهد بود اما فعلا و در کوتاه مدت امکان پذیر نیست.

وی در ادامه تصریح کرد: خیلی از کشورها مثل عربستان و روسیه اقتصادشان را بر مدار بالاتری از قیمت نفت بسته‌اند و حاضر نیستند عرضه را افزایش دهند تا قیمت نفت‌ها همچنان افزایش پیدا کند.

این کارشناس اقتصاد سیاسی با اشاره به آینده صادرات نفت ایران بیان کرد: آینده صادرات ایران بستگی به مذاکرات با اروپا دارد که یکی از تضمین‌ها مسئله خرید نفت ایران است،بسیاری از خریداران قول همکاری با ما داده‌اند، بنابراین این امکان وجود دارد که ما در همین سقف صادرات نفت‌مان را حفظ کنیم.

(0 رای‌ها)

موسی‌پور، رئیس کمیسیون توسعه صادرات ایران می‌گوید: آمار بالای صادرات در دوماهه اول بهار، ارتباط مستقیمی با افزایش نرخ ارز دارد. در این دوره، سیاست‌گذار باید برنامه‌ریزی درست اقتصادی در جهت حمایت از تولید داشته باشد و این برنامه‌ها مداوم و مستمر باشد نه مقطعی.
چند روز پیش، فرود عسگری، رئیس‌کل گمرک ایران از افزایش 25 درصدی صادرات غیرنفتی تا 29 اردیبهشت‌ماه سال جاری خبر داد. او با اعلام رقم 7 میلیارد دلاری صادرات گفت: «با توجه به تصمیمات جدید دولت و راه‌اندازی سامانه نیما، صادرات کالا نسبت به سال گذشته افزایش 25 درصدی و واردات کاهش یک و نیم درصدی داشته است که نشان از موفقیت‌های سیاست‌های ارزی دولت دارد.»

عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران، به پایگاه خبری اتاق ایران می‌گوید: «آمار بالای صادرات در دوماهه اول بهار، ارتباط مستقیمی با افزایش نرخ ارز دارد؛ بالا رفتن قیمت ارز سبب شده انگیزه صادرکننده‌ها برای فروش محصول و حضور در بازارهای منطقه بیشتر شود.» او ادامه می‌دهد:‌ «این افزایش صادرات یا انگیزه برای افزایش صادرات به حدی بود که صادرکننده‌ها در تعطیلات نوروزی که عمدتاً مانعی برای صادرات است، هم‌دست از کار نکشیده و توانستند محصولات خود را صادر کنند.»

به گفته موسی‌پور، در این دو ماه حجم صادرات و ارزش صادرات هر دو بالا رفته است. اما اینکه آقای عسگری این افزایش را به تصمیمات اخیر ارزی دولت و راه‌اندازی سامانه نیما ربط می‌دهد، درست نیست.

فرم

تماس

آدرس: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه حکیمی، پلاک ۱۵، طبقه پنجم غربی

ایمیل: info[at]iictoa.ir

تلفن: 2188511721 98+

فکس: 2188511721 98+

کدپستی: 1531745819

گالری

بالا