خلاقیت و نوآوری در توسعه کسب و کار

فزایش رقابت و پیچیدگیهای مختلف در عصر ارتباطات و اطلاعات سازمانها و کسب و کارهای مختلف را بر آن داشته برای پیشرفت با علم روز مهارتهای خود را نیز افزایش دهند. خلاقیت و نوآوری از آن جمله مهارتهای مهم برای توسعه و پیشرفت یک سازمان، شرکت یا کسب و کار است.

آگاهی از فنون و تکنیک خلاقیت و نوآوری برای کارآفرینان یا آنهایی که کسب و کاری دارند از اهمیت زیادی برخوردار است. 

 یکی از مهمترین دغدغه بیشتر کسب و کارهای امروزی استفاده از تدبیری برای ضمانت موفقیت یا بقای آنها را در شرایط پیچیده است. با توجه به شرایط کنونی در کسب و کارها، پیشرفت تکنولوژی و رقابتهای مختلف در خلاقیت و نوآوری، پیش‌بینی می‌شود جنگهای آینده بر سر نیروهای انسانی خواهد بود. از این رو کشورها برای توسعه بیش از پیش کسب و کار خود در هر زمینه‌ای به افرادی نیازمندند که قابلیتها و استعدادهایشان به گونه‌ای پرورش یافته باشد که توانایی تفکر خلاق داشته و از دانش، تجربه و مهارت برخوردار باشند.

سازمانی که کسب و کارش بتواند در این جهت حرکت کند در میان رقیبانش در وضعیت مطلوبی قرار خواهد داشت. یکی از مهمترین عوامل تقویت و گسترش فرهنگ نوآوري، خلاقیت و کارآفرینی وجود ساختار و تشکیلات مناسب سازمانی است. یک کسب و کار، شرکت یا سازمان کارآفرین تلاشهاي نوآورانه را برای رشد، بهبود و ارائه محصولات و خدمات جدید خود انجام می‌دهد. ماهیت خلاقیت و نوآوری بر ناشناخته‌ها استوار است و حتما با خود ریسکی به همراه دارد که ممکن است گاه نتیجه‌ای رضایت‌بخش نداشته باشد.

دنیای امروز به دلیل نیاز به رشد اقتصادي کشورها، نیاز به افزایش بهره‌وري، ایجاد تکنولوژيهاي جدید، ایجاد کالا و خدمات، افزایش درآمد، رفاه اجتماعی، رقابت و بقاء خلاقیت و نوآوری ضروری به نظر می‌آیند. خلاقیت و نوآوری بر بهبود سازمان، حفظ و بقای آن و ایجاد مزیت رقابتی نقش تاثیرگذای خواهد داشت. از این رو چگونگی نهادینه کردن خلاقیت و نوآوری، هماهنگی آن با اهداف کسب و کار، تدوین و اجرایی کردن آن در دنیای امرزی نیاز به یک ساختار با کنترلی تقریبا کم دارد. زیرا خلاقیت و نوآوری زمانی پا به عرصه ظهور و شکوفایی می‌گذارند که قواعد و چارچوب ذهنی در آن کنار گذاشته شده باشد.

لازمه به وجود آمدن ایده‌های تازه داشتن استقلال عمل و رای بوده که در این راه مدیر نقش مهم مشوق را می‌تواند داشته باشد. برای داشتن کسب و کاری خلاق و نوآور نیازمند ساختاری مناسب با اهداف آن کسب و کار است. اگر ساختار کسب و کار خود را در دو دسته ماشینی و ارگانیک در نظر بگیرید خلاقیت و نوآوری در بخش ارگانیک آن قرار می‌گیرد. زیرا این بخش به سرعت با شرایط متحول محیطی هماهنگ شده و امکان انعطاف و آزادی در عمل را برای کارمندان خود به وجود می‌آورد. همین امر زمینه‌ای مناسب برای به وجود آمدن خلاقیت و نوآوری در توسعه کسب و کار می‌شود.

کسب و کاری که دارای ساختار ارگانیک باشد آن کسب و کار و پرسنل شاغل در آن ویژگیهایی دارند که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

  • ارتباطها موازی است.
  • به اهداف وظیفه‌ای متعهدند.
  • هرم سازمانی در آن مسطح است.
  • روابط شغلی و تخصصی در آن نزدیک به هم است.
  • ارتباطات کمتر جنبه دستوردهی و مسئولیت پرسی دارد.
  • همکاري و همراهی پرسنلی در این ساختار بسیار مناسب است.

همچنین برای داشتن یک کسب و کار خلاق و نوآور در محیط کاری به یک جو مناسب با مدیریت عالی، جذب افراد خلاق و نوآور، امکانات مالی مناسب، آزادی کافی در فعالیت کارمندان، استفاده از خلاقیت افراد و پاداش برای خلاقیت افراد نیازمندیم. برای داشتن تیم کاری فعال که خلاقیت و نوآوری داشته باشند نیاز است آموزشهای لازم برای به روز بودن و توسعه دانش اعضا انجام شود.

در مورد خلاقیت و نوآوری در کسب و کار بحث زیاد به میان آمده است و اکثر نویسندگان شرایط و زمینه‌های متفاوتی برای بروز آن برشمرده‌اند.

فضای خلاق

يكي از راههاي مهم برای ظهور نوآوری به وجود آوردن فضاي محرك خلاقيت است. مديريت بايد هميشه آماده شنيدن ايده‌هاي جديد از تمامی پرسنل کاری خود باشد. مديران با به كارگيري سیستم مدیریت استعداد مي‌توانند مهارتهاي كاركنان مستعد را با روش درستی گسترش دهند. سيستم مديريت استعداد دارای چهار عنصر جذب استعدادها، حفظ استعدادها، اداره و مديريت استعدادها و كشف كردن استعدادهاست. ممكن است شما با افراد مستعد زيادي برخورد كنيد كه در سازماني مشغول به كار هستند اما نمي‌توانند نتايج قابل توجهي توليد كنند.

وقت دادن برای خلاقيت

موسسات براي صرف زمان خلاقیت مي‌توانند دفتر مخصوصي را به هر يك از كاركناني كه شايستگي لازم را دارند اختصاص دهند.

برقراری سيستم پيشنهادات

يكي از روشهاي ترغيب خلاقيت برقراري سيستم دريافت پيشنهادات است. حداقل اتفاقی که در این زمینه می‌افتد این است که با نظرات اعضای کاری خود آشنا می‌شوند.

ايجاد واحد مخصوص خلاقيت

گاهي گروه خاصي از كاركنان براي نوآوري و خلاقيت استخدام مي‌شوند و در بعضي از سازمانها اين گروه را واحد تحقيق و توسعه مي‌نامند. اين واحدها وقتشان را صرف يافتن ايده‌هاي جديد براي ارائه خدمات، ساختن محصول، تحقیق و فناوري مي‌كنند. بعدها اين انديشه‌ها مي‌تواند جنبه كاربردي داشته باشد.

نباید فراموش کنیم که ایده‌های جدید با اندیشه به دست می‌آید. وجود محيط خلاق از مهمترين عوامل رشد خلاقيت است. در محيط نامطلوب براي پرورش خلاقيت از انديشه‌هاي جديد انتقاد مي‌شود و تمايلات دگرگوني و تغيير با مقاومت مواجه می‌شود. يكي از روشهاي بروز خلاقيت به وجودآوردن فضاي محرك، مستعد و به طور كلي خلاق است. مسئولان سازمان، شرکت یا کسب و کار بايد آمادگي شنيدن انديشه‌هاي جدید را داشته و ارائه راههاي تازه را تقويت كنند. متاسفانه بسياري از مديران نمي‌توانند چنين جوي در سازمان را بپذيرند. آنها نمي‌توانند فرآيند تغيير كه لازمه خلاقيت است را برای همیشه تحمل كنند.

خواندن 993 دفعه

نظر دادن

فرم

تماس

آدرس: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه حکیمی، پلاک ۱۵، طبقه پنجم غربی

ایمیل: info[at]iictoa.ir

تلفن: 2188511721 98+

فکس: 2188511721 98+

کدپستی: 1531745819

گالری

بالا