بلاگ فدراسیون - موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: فروردين 1397


با اینکه پیش‌بینی می‌شد قیمت گوشی‌های آیفون جدید سال ۲۰۱۸ کاهش یابد، اما به تازگی اعلام شده که قیمت جانشین آیفون ۱۰ بیشتر از ۱۱۰۰ دلار خواهد بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از وب سایت the verge، بر اساس گمانه‌زنی‌های پیشین تحلیلگران در حوزه فناوری، جانشینان آیفون ۱۰ که قرار است در نیمه دوم سال جاری ۲۰۱۸ میلادی معرفی و عرضه شوند، از قیمت پایین‌تری نسبت به گوشی آیفون ۱۰ (ایکس) کنونی برخوردارند اما حالا به تازگی گزارش هایی منتشر شده که نشان می‌دهد مدل‌های جدید آیفون ۱۰ در سال ۲۰۱۸ نه تنها قیمت کمتری ندارند، بلکه از ۱۱۰۰ دلار قیمت‌گذاری شده‌اند.

این درحالیست که یکی از دلایل استقبال کم از گوشی آیفون ۱۰ قیمت بالای آن بود و برای مصرف‌کنندگان نهایی و کاربران با توجه به قابلیت‌هایش، چندان صرفه اقتصادی نداشت. بنابراین تحلیلگران برآورد کرده بودند که قیمت مدل‌های جانشین آیفون ۱۰ امسال کاهش قابل ملاحظه و چشمگیری پیدا خواهد کرد اما به نظر می‌رسد اپل همچنان قصد تجدیدنظر در قیمت‌گذاری گوشی‌هایش را ندارد.

قیمت مدل پایه آیفون ۱۰ با ۶۴ گیگابایت حافظه از قیمت ۹۹۹ دلار آغاز شد و نتوانست فروش بالا و قابل قبولی را برای اپل به ارمغان بیاورد. البته پیش‌بینی می‌شود که به مرور، قیمت این محصول رو به کاهش برود، بنابراین بسیاری از تحلیلگران به قیمت‌گذاری آیفون‌های مدل ۲۰۱۸ خوشبین و امیدوارند.

منتشرشده در تازه های تلگرامی

سازمان تجارت جهانی از رشد 4.7 درصدی حجم تجارت بین کشورهای جهان در سال 2017 نسبت به سال قبل از آن خبر داد؛ نرخ رشدی که از سال 2011 تاکنون یک رکورد به شمار می‌رود.

صادرات غیرنفتی کشور به 47میلیارد دلار رسید
20 فروردین 1397

10 مزیت مهم تجارت برای کشورهای در حال‌ توسعه
07 اسفند 1396
بر اساس گزارش اولیه سازمان تجارت جهانی از وضعیت تجارت بین‌المللی در سال 2017، شاخص حجم تجارت کالایی در جهان با 4.7 درصد رشد نسبت به ابتدای سال 2017 به بیش از 145 واحد رسیده است و پیش‌بینی می‌شود در پایان سال جاری میلادی نیز این شاخص حدود 4.4 درصد دیگر افزایش یابد.

نرخ رشد تجارت بین‌المللی در سال 2017 اگرچه کمی پایین‌تر از متوسط بلندمدت آن (4.8 درصد) از سال 1990 تاکنون است اما در قیاس با رشد 1.8 درصدی سال 2016 و متوسط 3.0 درصدی در سال‌های پس از بحران مالی 2008 رقم بسیار مناسبی محسوب می‌شود و نشان از بهبود قابل‌توجه اوضاع تجارت جهانی دارد.

رشد مناسب تجارت بین کشورها در سال 2017 بیش از هر چیز ریشه در عوامل مرتبط با ادوار تجاری –به‌ویژه افزایش سرمایه‌گذاری و رشد مخارج مصرفی- دارد، به‌طوری‌که در سال گذشته میلادی ارزش صادرات جهانی کالاها و خدمات (برحسب دلار جاری) به ترتیب 10.7 و 7.4 درصد افزایش یافته است و این مسئله نشان از این دارد که علاوه بر رشد حجمی، قیمت کالاهای مبادله شده در جهان نیز رشد مناسبی را تجربه کرده است.

منتشرشده در صادرات
یکشنبه, 19 فروردين 1397

رشد اقتصاد پايدار مي‌شود؟

 

 

برآوردهای داخلی و بین‌المللی نشان مي‌دهد که در سال 1397 نیز رشد اقتصادی در سطحی بالاتر از 4 درصد باقی خواهد ماند.
گزارش 96
تداوم رشد
نرخ رشد اقتصادی به عنوان جامع‌ترین شاخص برای نشان دادن وضعیت اقتصاد کشور در سال 96 مثبت ماند تا برای اولین بار دهه 90 این شاخص طی دو سال پیاپی در محدوده بالای صفر تداوم یابد. طبق برآورد بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی در نیمه اول سال 96 معادل 4.5 درصد بوده است. به نظر مي‌رسد تا پایان سال 96 نیز نرخ رشد اقتصادی در محدوده 4 تا 6 درصد باقی بماند. این میزان رشد در شرایطی است که در سال 1395 نرخ رشد اقتصادی به 12.5 درصد رسیده بود. این میزان رشد که رکوردی قابل توجه در جهان محسوب مي‌شود، مرهون جهش تولید و صادرات نفت پس از رفع تحریم‌ها بود با این وجود تداوم رشد اقتصادی در سال 1396 از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه این بار بدون دوپینگ نفتی رشدی بالای 4 درصد در اقتصاد ایران رقم خورده است که مي‌تواند نمایانگر رشد پایدار در اقتصاد ایران باشد. در نیمه نخست سال 96 رشد ارزش افزوده گروه نفت 5.8 درصد برآورد شده است. رشد در بخش کشاورزی 4.2 درصد، رشد در گروه صنایع و معادن 4.5 درصد و رشد در گروه خدمات 3.8 درصد بوده است. در گروه صنایع و معادن، بخش معدن 0.4 درصد و بخش صنعت معادل 4.8 درصد رشد کرده است. بخش ساختمان نیز که در سال 1395 و سه‌ماهه ابتدایی سال 1396 همچنان با نرخ رشد منفی تنها بخش زیر صفر اقتصاد بود، در سه ماهه دوم سال 96 وارد مدار مثبت شد تا در نیمه اول این سال رشد 0.6 درصد برای آن ثبت شود.

تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت پایه و به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۰ در شش ماهه اول سال ۱۳۹۶ به 353 هزار و 910 میلیارد تومان رسید كه در مقايسه با رقم 338 هزار میلیارد تومان در دوره مشابه سال قبل، 4.5 درصد افزايش يافته است. رشد توليد ناخالص داخلي در سه ماهه دوم سال 1396 نسبت به دوره مشابه سال 1395، معادل 4.6 درصد بوده است.

در نیمه ابتدایی سال 1396 سهم بخش نفت از رشد 4.5 درصدی اقتصاد 1.3 واحد درصد بوده که بالاترین سهم در میان بخش‌های اقتصادی است

منتشرشده در اقتصاد
سه شنبه, 14 فروردين 1397

صادرات حامی واقعی می‌خواهد

رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تراز تجاری کشور، گفت: در حال حاضر حمایت واقعی از بخش صادرات وجود ندارد.
عدنان موسی‌پور با اشاره به آمار 10 ماهه صادرات کشور در سال 1396، اظهار داشت: چند نکته در آمار صادرات وجود دارد. یکی این‌که ارزش هر تن کالای صادراتی از 340 به 350 دلار رسیده است که این نشان می‌دهد حرکت صادرات در مسیر درستی قرار دارد؛ یعنی داریم بهتر عمل می‌کنیم.
وی افزود: یک خبر خوشحال کننده نیز در آمار صادراتی وجود دارد و این‌که 54 درصد صادرات ما، سایر کالاها هستند.

رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: اما مساله ای که جالب است، این‌که در هفت ماهه سال گذشته کسری تراز تجاری 3 میلیارد دلار بود، 8 ماهه 4 میلیارد دلار، 9 ماهه 6 میلیارد دلار و 10 ماهه 7 میلیارد دلار بوده است. این نشان می دهد که تراز تجاری ما دائما دارد عمیق‌تر می‌شود و ما باید به این مساله دقت کنیم.

موسی‌پور عنوان کرد: من دلیل این موضوع را می‌توانم این گونه عنوان کنم که حمایت واقعی از بخش صادرات وجود ندارد. نبود مشوق‌های صادراتی، نبود حمایت‌های بانکی و این‌که در بحث دیپلماسی اقتصادی نیز زیاد موفق عمل نمی‌کنیم و اصلا زیرساخت‌ها فراهم نیست، باعث می‌شود تراز تجاری عمیق‌تر شود.

وی خاطرنشان کرد: البته هیچ‌گاه تایید نمی‌کنم واردات نباید باشد؛ صادرات و واردات کاملا مکمل یکدیگر هستند.

-اتاق ایران 

منتشرشده در صادرات

فرم

تماس

آدرس: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه حکیمی، پلاک ۱۵، طبقه پنجم غربی

ایمیل: info[at]iictoa.ir

تلفن: 2188511721 98+

فکس: 2188511721 98+

کدپستی: 1531745819

گالری

بالا