(0 رای‌ها)

رویترز بر اساس اطلاعات به دست آمده از رهگیری نفتکش‌های حامل نفت ایران، گزارش داده است که ایران علی‌رغم تحریم‌های آمریکا توانسته در هفته‌های اخیر بیش از ارقام مورد انتظار کارشناسان و فعالان بازار انرژی، نفت صادر کند.

اطلاعات دریافتی رویترز از منابع آگاه حاکی از این است که صادرات نفت ایران در نخستین ماه سال 2019 فراتر از انتظارات کارشناسان و فعالان حوزه انرژی بوده و این روند در ماه جاری میلادی نیز ادامه یافته است.

کارشناسان شرکت Refinitiv Eikon با استفاده از اطلاعات به دست آمده از رهگیری نفتکش‌های حامل نفت ایران برآورد کرده‌اند که ایران در ماه ژانویه (11 دی تا 11 بهمن) بین 1.1 تا 1.3 میلیون بشکه در روز نفت صادر کرده است. آنها همچنین میانگین صادرات روزانه نفت ایران در ماه جاری میلادی –که قریب به سه هفته از آن گذشته است- را 1.25 میلیون بشکه تخمین زده‌اند.

آمریکا در ماه نوامبر هشت کشور چین، هند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، ترکیه، یونان و ایتالیا را به مدت شش ماه از اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف کرد و رویترز این اعطای این معافیت‌ها را عاملی بسیار مؤثر در صادرات فراتر از انتظار نفت ایران طی دو ماه نخست سال جاری میلادی خوانده است.

(0 رای‌ها)

عسگر اولادی گفت: صادرات در حال حرکت به سمت تعطیلی است و پیش‌بینی ما این است که فصل بهار ۹۸ یک فصل بسیار سخت برای اقتصاد ایران خواهد بود.

اسدالله عسگراولادی با بیان اینکه بعد از ۶۴ فعالیت در حوزه صادرات، دو ماه است که دست از صادرات کالاهای ایرانی کشیده‌ام، گفت:بانک مرکزی دقیقا به صادرکنندگان بگوید که سامانه نیما چیست و یک صادرکننده باید چطور با آن کار کند.

عسگراولادی در جلسه امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: صادرکنندگان امروز مشکلات بسیاری را برای صادرات کالاهای خود و فروش ارز حاصل از صادرات دارند، این در حالی است که صادرکنندگان نمی‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را به سامانه نیما بیاورند؛ چراکه خریداران خارجی نیما را نمی شناسند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران افزود: خریداران خارجی از صادرکنندگان درخواست می‌کنند تا یک بانک را برای واریز وجه حاصل از خرید کالای ایرانی به آنها معرفی کنیم تا مورد تائید باشد، در حالیکه سامانه نیما یک بانک نیست و تنها تشکیلات صرافی بانک مرکزی است.

(0 رای‌ها)

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران معتقد است درصورتی‌که برخی تغییرهای مورد نیاز در بسته‌ها و دستورالعمل‌های ارزی بانک مرکزی اتفاق نیفتد، شرایط برای صادرکنندگان بزرگ دشوار خواهد شد در حالی که شرایط به وجود آمده راه را برای صادرکنندگان غیرحرفه‌ای باز کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: یکی از اصلی‌ترین مسائلی که در شرایط فعلی کشور باید به آن توجه کرد، نقش مثبت و کلیدی صادرات است که می‌تواند برای مدیریت اوضاع اقتصادی و کمک به دولت ایفا کند. بر همین اساس ما باید سیاست‌های خود را طوری طراحی کنیم که صادرکنندگان با فراغ بال امکان نقش‌آفرینی در شرایط فعلی را داشته باشند.

غلامحسین شافعی با اشاره به تلاش‌هایی که برای مدیریت اوضاع انجام شده، افزود: هرچند دولت و بانک مرکزی تلاش کرده‌اند در ماه‌های گذشته و به دنبال بالا رفتن نرخ ارز اوضاع را مدیریت کنند اما با توجه به تجربه شکل گرفته در طول هفته‌های گذشته، به نظر می‌رسد که می‌توان به برخی تغییرات در دستورالعمل ارزی بانک مرکزی نیز اندیشید.

رئیس اتاق ایران با بیان اینکه شرایط به وجود آمده راه را برای صادرکنندگان غیرحرفه‌ای باز کرده است، گفت: وقتی سیاست‌هایی در نظر می‌گیریم که در جریان اجرای آن صادرکنندگان بزرگ با دشواری مواجه شده اما صادرکننده کوچک می‌تواند با استفاده از امکانات در نظر گرفته شده فعالیت کند، شرایط برای حرفه‌ای‌ها و افرادی که برای دورانی طولانی در این بخش حضور داشته‌اند سخت می‌شود.

(0 رای‌ها)

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن تاکید بر ادامه روند پیگیری جهت اصلاح سیاست‌های مربوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات، از صادرکنندگان کشور خواسته است نسبت به تداوم ارائه ارز صادراتی خود در سامانه نیما بصورت منظم و مستمر اقدام کنند.

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن تاکید بر ادامه روند پیگیری جهت اصلاح سیاست‌های مربوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات، از صادرکنندگان کشور خواسته است نسبت به تداوم ارائه ارز صادراتی خود در سامانه نیما بصورت منظم و مستمر اقدام کنند.

(0 رای‌ها)

رئیس اتاق ایران می‌گوید:وقتی یک سرمایه‌گذار در فضای داخلی کشور پول و سرمایه خود را صرف کرده و زیرساخت‌ها و امکاناتی را فراهم کرده که می‌تواند از آنها بهره ببرد، قطعاً به دنبال آن نخواهد بود که با نیاوردن ارز صادرات خود، به واحدهای تولیدی‌اش فشار وارد کند.

رئیس اتاق ایران معتقد است در شرایط فعلی باید اعتماد دو جانبه میان صادرکنندگان و سیاست گذاران دولتی شکل بگیرد.

غلامحسین شافعی تأکید کرد: با توجه به فشارهایی که از طریق تحریم‌ها به وجود آمده، در شرایط فعلی صادرکنندگان می‌توانند با استفاده از امکاناتی که در اختیاردارند، شرایط را برای مدیریت اوضاع اقتصادی ایران بهتر کنند. ازاین‌رو بخش خصوصی آماده است با استفاده از ظرفیت‌های خود در این دوره کاملاً فعال باشد.

به گفته وی، در شرایط فعلی آنچه اهمیت بسیار زیادی دارد، به وجود آمدن یک اعتماد دوجانبه میان صادرکنندگان و سیاست‌گذاران دولتی است؛ درصورتی‌که این اعتماد به وجود آید، می‌توان از فرصت شکل‌گرفته بهترین استفاده را برد، اما در غیر این صورت باید شاهد آن باشیم که فعالان اقتصادی فشارهای بیشتری را تحمل کنند.

رئیس اتاق ایران بابیان اینکه صادرکنندگان بزرگ حتی به بازنگرداندن ارز حاصل از فروش خود فکر هم نمی‌کنند توضیح داد: وقتی یک سرمایه‌گذار در فضای داخلی کشور پول و سرمایه خود را صرف کرده و زیرساخت‌ها و امکاناتی را فراهم کرده که می‌تواند از آنها بهره ببرد، قطعاً به دنبال آن نخواهد بود که با نیاوردن ارز صادرات خود، به واحدهای تولیدی‌اش فشار وارد کند.

شافعی ادامه داد: قطعاً درصورتی‌که شرایط مهیا باشد، صادرکنندگان نسبت به واردکردن ارز خود اقدام می‌کنند و این منابع می‌تواند در نگاه کلان به اقتصاد کشور نیز کمک کند.

شافعی در پاسخ به این سؤال که پارلمان بخش خصوصی برای مدیریت این فضا چه امکاناتی را در اختیار دولت قرار می‌دهد اظهار کرد: خوشبختانه در جلسه اخیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی اعضا به این جمع‌بندی رسیدند که یک کمیته مشترک شرایط فعلی را بررسی کند که اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در این پروسه حضور و نماینده خواهد داشت.

رئیس اتاق ایران ادامه داد: بخش خصوصی به‌منظور مدیریت بهتر بازار ارز و بازگشت ارزهای صادراتی پیشنهادهایی را ارائه کرد که بنا شد در آینده نزدیک کمیته مشترک تعریف‌شده آن را به‌طور کامل بررسی کند که امیدواریم با لحاظ کردن نظرات فعالان بازار درنهایت سیاستی به تصویب نهایی برسد که برای اقتصاد ایران نتایج مثبت قابل‌توجه به همراه آورد.

 

- پایگاه خبری اتاق ایران

(0 رای‌ها)

طبق آمارهای بانک مرکزی، شاخص بهای کالاهای صادراتی ایران در ۱۲ ماهه منتهی به مهرماه امسال نسبت به دوره مشابه پیش از آن ۱۰۰ درصد رشد داشته است.

بر اساس آمار بانک مرکزی ایران از شاخص بهای کالاهای صادراتی ایران، این شاخص در مهرماه سال جاری نسبت به شهریورماه ۱۷.۵ درصد افزایش یافته و نسبت به مهرماه سال گذشته نیز افزایش ۲۸۲.۲ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین شاخص بهای این کالاها در هفت‌ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵۰.۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد و از سوی دیگر این شاخص در ۱۲ ماهه منتهی به مهرماه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن ۱۰۰ درصد افزایش را تجربه کرده است.

به‌عبارت‌دیگر می‌توان گفت که نرخ تورم کالاهای صادراتی ایران در مهرماه سال جاری به ۱۰۰ درصد رسیده و از طرف دیگر تورم نقطه‌به‌نقطه نیز در این کالاها برابر ۲۸۲.۲ درصد است.

بر اساس این گزارش، همچنین شاخص بهای محصولات حیوانی صادراتی ایران در مهرماه سال جاری نسبت به ماه پیش از آن ۱۵.۵ درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۲۶۵.۷ درصد بوده است.

محصولات نباتی

محصولات نباتی نیز در این مدت نسبت به ماه پیش از آن ۱۹.۸ درصد افزایش قیمت صادراتی داشته‌اند که تغییرات شاخص بهای آن‌ها در مهرماه نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۲۸۲.۷ درصد افزایشی بوده است.

فرم

تماس

آدرس: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه حکیمی، پلاک ۱۵، طبقه پنجم غربی

ایمیل: info[at]iictoa.ir

تلفن: 2188511721 98+

فکس: 2188511721 98+

کدپستی: 1531745819

گالری

بالا