(0 رای‌ها)

امروزه بحث مدیریت و نظارت بر داده‌ها به یک ضرورت در سطوح سازمانی تبدیل شده است و عدم پیاده‌سازی آن منجر به خسارت خواهد شد.

وقتی بحث تحول داده‌ای مطرح می‌شود، داشبوردهای تعاملی و جسورانه وارد ذهن می‌شوند. پشت این نمودارهای رنگارنگ یک سیستم نظارتی یکپارچه قرار گرفته است. نظارت داده‌ای یکی از اجزای کمتر جذاب هوش تجاری و درعین‌حال بخشی جدانشدنی از استراتژی داده‌ای مدرن است.

براساس تعریف، نظارت داده‌ای به‌معنی مدیریت دسترسی، قابلیت استفاده، امنیت و یکپارچه‌سازی امنیتی داده‌ها در یک سازمان است. بدون نظارت داده‌ای در هر کسب‌وکاری چه بزرگ و چه کوچک، کیفیت و تأثیرگذاری مجموعه‌های داده‌ای یا دیدگاه‌های مرتبط به آن زیر سؤال می‌رود.

در بازار مبتنی بر کسب‌وکار امروز، برخورداری از یک استراتژی نظارت داده‌ای دیگر یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت برای موفقیت کسب‌وکار است. دلایل استفاده از این استراتژی در ادامه ارائه شده‌اند:

(0 رای‌ها)

اتصال اهداف اجتماعی به استراتژی سوددهی سازمان، علاوه بر تأثیر مثبت روی جامعه‌ی مشتریان، شرکت را در مسیر پیروزی در رقابت تجاری قرار می‌دهد.

پیاده‌سازی ایده‌های کسب‌وکار در دنیای واقعی، نیاز به زمان دارد. ۶ سال پیش مایکل پورتر و مارک کرامر، از بزرگان دنیای تجارت، ایده‌ای در ارتباط با همسوسازی اهداف اجتماعی شرکت و استراتژی سوددهی مطرح کردند. آن‌ها بر این عقیده بودند که ارزش اشتراکی توانایی ایجاد تحول اساسی در دنیای سرمایه‌داری را دارد. از نظر آن‌ها ارزش اشتراکی به‌معنای کسب سود برای سهام‌داران در کنار رسیدن به اهداف اجتماعی بود.

این کارشناسان به شرکت‌ها توصیه کردند که دید خود را بالاتر از مسئولیت‌پذیری اجتماعی ببرند و این اهداف را به‌صورت کاربردی در استراتژی‌های رقابتی و سوددهی شرکت لحاظ کنند. کارشناسان دیگری نیز به این حقیقت اذعان کرده‌اند که عملکرد مناسب و همچنین رفتار مثبت در قبال جامعه، در کنار یکدیگر به موفقیت مدیران منجر خواهد شد.

مجله‌ی کسب و کار هاروارد در یک تحقیق ۶ ساله، با مدیران بازاریابی و رهبران کسب‌وکار شرکت‌های کوچک و بزرگ در سیلیکون ولی و منطقه‌ی خلیج سان‌فرانسیسکو همکاری کرده‌اند. آن‌ها در هر سال از تحقیقات خود روی یکی از مواردی که بیش از همه ذهن مدیران را درگیر می‌کند، تمرکز و ارزیابی داشته‌اند. از پلتفرم‌های دیجیتال تا خدمات مشتری و مدیریت بحران، مسائل مورد بررسی این تحقیق را تشکیل داده‌اند.

(0 رای‌ها)

استراتژی کسب و کار یکی از مهم‌ترین برنامه‌ریزی‌های شرکت‌ها است. این سند سازمانی همیشه قابلیت و نیاز به نوسازی و تغییر و تحول دارد.
تغییر و تحول در استراتژی کسب و کار، مانند تغییر دکوراسیون خانه و محل کار است که نیاز آن در دوره‌های زمانی مختلف حس می‌شود. همان‌طور که طراحان دکوراسیون و مردم معمولی در تغییر طراحی داخلی، روند کلی را حفظ می‌کنند، مدیران کسب‌وکار نیز باید در کنار تغییرات جزئی برای بهبود وضعیت، کلیت استراتژی کسب‌وکار خود را حفظ کنند. به‌طور کلی آنها باید تغییراتی در استراتژی ایجاد کنند که شرکت را در رقابت‌های پیش رو پیروز کند.
ایجاد تغییرات در استراتژی کسب‌وکار، در ظاهر ساده اما در عمل دشوار است. به بیان ساده شما باید پیش از تصمیم‌گیری به تغییر و تحول، همه‌ی اعضا را از لحاظ ذهنی برای آن آماده کنید و به‌صورت جزئی، تاثیر هر تغییر را در روند پیشرفت شرکت مشخص کنید.

بررسی تغییرات صنعت پیش از آماده‌سازی تغییرات
مهم‌ترین فاکتور مورد نظر برای تدوین سند تغییرات، روند صنعتی است که در آن فعالیت می‌کنید. شما باید از ترندها و مواردی که در حال حاضر در صنعت محل فعالیت داغ هستند اطلاع داشته باشید. فراموش نکنید که تغییر و تحول چیزی بیشتر از تغییرات ساده در طراحی دفاتر یا جابگاه تعدادی از کارمندان و مدیران است.

در تعریف ساده، نوآوری در استراتژی کسب‌وکار یعنی این که با روشی جدید با مشتریان تعامل داشته باشید. این تعامل از تبلیغات و معرفی تا تولید و عرضه‌ی محصول و خدمات پس از فروش را شامل می‌شود. در نتیجه در قدم اول باید تغییرات صنعت و همچنین تغییرات تمایلات مشتریان را درک کنید و نوآوری‌های خود را در جهت آنها شکل دهید.

(0 رای‌ها)

کارآفرینان زیرک و هوشیار، خیلی زود مشکلات و چالش‌های کسب‌وکارشان را به رسمیت می‌شناسند و از آسیب‌های رو به گسترش این موانع، جلوگیری می‌کنند.
رت پاور، مدیر مؤسسه‌ی مربیگری کارآفرینان Power Coaching and Consulting که تاکنون با صدها استارتاپ و کارآفرین در سراسر جهان کار کرده، معتقد است که کارآفرینان در سراسر جهان با چالش‌های مشابهی مواجه‌اند. به عقیده‌ی او، تبدیل هر ایده‌ی عالی به یک کسب‌وکار موفق، مستلزم کار سخت، تمرکز بالا، پشتکار و شاید کمی شانس است.

کارآفرینان بسیار موفق و برتر، از ابتدای کارشان سعی کرده‌اند از موانع متعددی که سد راه پیشرفتشان می‌شود، عبور کنند. پاور می‌گوید اگر کارآفرینان می‌خواهند روی موفقیت کسب‌وکارشان متمرکز شوند، باید این ۱۰ چالش را پشت سر بگذارند:
فضای کسب‌وکار
دانش، عنصر قدرت‌بخش کارآفرینان است. اولین قدم برای موفقیت هر کارآفرین، دانش عمیق و دقیق در مورد رقابت، الزامات قانونی و پیش‌آگاهی‌ها، اقتصاد فعلی و پیش‌بینی آینده‌ی آن و چگونگی تأثیر این عوامل بر صنعتی است که در آن کار می‌کنند. سرمایه‌گذاران بالقوه به دنبال مدیران عامل هوشمند و آگاه هستند.
هویت ضعیف برند
نقش بازاریابی در تمامی صنایع غیر قابل‌ انکار است. بازاریابی است که ویژگی‌ها و مزایای یک محصول را به مشتریان معرفی می‌کند. یک برند قوی، این وظیفه‌ی مهم را برای شما انجام می‌دهد. همان‌طور که وب‌سایت Business2Community خاطرنشان می‌کند؛ هویت منسجم و سامان‌مند برند و همچنین لوگوی تأثیرگذار، ثابت می‌کند که شما درک خوبی از بازار و مشتریانتان دارید و می‌دانید چگونه باید سرمایه‌ی جذب‌شده را به کار بگیرید.

(0 رای‌ها)

برای اینکه پروسه‌ی بازخورد مؤثری داشته باشید، پیش از هر چیز تلاش کنید بدون قضاوت، به آنچه در اطرافتان می‌گذرد توجه کنید.
ران کاروچی مدیر و بنیان‌گذار مؤسسه آموزشی و مشاوره‌ی رهبری ناوالنت، در مقاله‌ای که اخیراً در نشریه‌ی کسب‌وکار هاروارد منتشر شد، بهترین روش‌های بازخورد گرفتن از کارمندان را شرح می‌دهد. آنچه در ادامه‌ی این مطلب می‌خوانید، بخش‌هایی از این مقاله‌ی تحقیقاتی است:

من اخیراً در یک نشست مدیریتی شرکت کردم که در آن فردی که به‌تازگی به رهبری یک بخش منصوب‌ شده بود، سخنرانی خود را ایراد می‌کرد. یکی از اظهارات و ادعاهای او این بود که انسانی بسیار خودآگاه است و همیشه از بازخورد گرفتن استقبال می‌کند. جالب اینجا است که از نگاه مدعوین، مشخص بود که این قبیل حرف‌های تکراری را باور نمی‌کنند.

در طی ۳۰ سال گذشته، بارها شاهد بوده‌ام که رهبران کسب‌وکاری که مدعی روشنفکری‌اند، خودشان را به همین شیوه معرفی می‌کنند. ولی صرفاً با این ادعا که فرد هوشیاری هستید و به خودشناسی اهمیت می‌دهید، چنین ویژگی‌هایی را در درونتان پرورش نمی‌دهید! همه‌ی ما می‌دانیم سطوح بالای خودآگاهی به عملکرد بهتر تیم منجر می‌شود؛ ولی متأسفانه تحقیقات نشان می‌دهند که اغلب مدیران فاقد چنین خصوصیتی هستند.

در پایان این جلسه، از رهبر مذکور پرسیدم: «تا به امروز برای افزایش خودشناسی و دریافت بازخورد، چه‌کارهایی انجام داده‌اید؟» او با افتخار جواب داد: «یکی از مهم‌ترین اولویت‌های من، دریافت بازخورد از کارمندان در انتهای سال است.» من سعی کردم کنجکاوی بیشتری نشان بدهم. از او پرسیدم: «همه‌ی این بازخوردها چه تأثیری در بهبود سبک رهبری شما داشته است؟» او صمیمانه پاسخ داد: «مثلاً سال گذشته از خلال همین بازخوردها متوجه شدم جلسات کاری‌مان خیلی طولانی است؛ به همین دلیل زمان جلسات را نیم ساعت کاهش دادم.» حالا می‌توانستم علت نگاه‌های ناباورانه‌ی مدعوین جلسه را درک کنم.

(0 رای‌ها)

به‌طور معمول شرکت‌ها برای نمایان شدن در موتورهای جستجو، به تولید محتوای انبوه در راستای استراتژی بازاریابی خود می‌پردازند. اما آیا کافی است؟
بسیاری از فعالان بازار فکر می‌کنند تنها کاری که باید انجام دهند این است که محتوا را مقابل چشم سایرین قرار دهند. به همین دلیل در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند اما به ندرت «لایک» دریافت می‌کنند. پس به خرید تبلیغات روی می‌آورند اما کلیک چندانی روی تبلیغ‌ها نمی‌شود. خلاصه در فعالیت‌هایی این‌چنینی شرکت می‌کنند اما نتیجه‌ای که مد نظرشان است حاصل نمی‌شود.

پس به این نتیجه می‌رسند که باید محتوای بیشتر و بیشتری تولید کنند؛ چرا که محتوا خودش را به دیگران نشان خواهد داد. بدین ترتیب، یک سال بعد آن‌ها حجم زیادی از محتوا فراهم آورده‌اند اما همچنان نظرات کمی در پست‌های بلاگ آن‌ها وجود دارد؛ نتیجه‌ای بسیار ناامیدکننده!

چطور چنین اتفاقی رخ می‌دهد؟ کجای کار اشتباه شده است؟ چرا بازاریابی محتوا واقعا به نتیجه مطلوب دست نمی‌یابد؟

قرار گرفتن در چنین شرایطی بسیار ناراحت‌کننده و در عین حال بسیار معمول است. دلایل متعدد و پایه‌ای برای شکست تولیدکنندگان محتوا در جلب نظر مخاطبان وجود دارد.؛دلایلی که از سطوح عمقی همچون تراز نبودن ساختار شروع می‌شود و به دلایل سطحی اما در عین حال مؤثر دیگری می‌رسد.

فرم

تماس

آدرس: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه حکیمی، پلاک ۱۵، طبقه پنجم غربی

ایمیل: info[at]iictoa.ir

تلفن: 2188511721 98+

فکس: 2188511721 98+

کدپستی: 1531745819

گالری

بالا