بلاگ فدراسیون - موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: شهریور 1396

در جلسه کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران مطرح شد

حمل و نقل ریلی برای توسعه تجارت چه ظرفیت هایی دارد؟
26 اسفند 1395
جلسه تخصصی کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی برگزار شد. در این جلسه اعضای کمیسیون درباره موانعِ و مشکلات توسعه صادرات در ایران گفت‌وگو کردند. مهمان این جلسه، پدرام سلطانی، نایب‌رئیس اتاق ایران بود. این کمیسیون چند مورد از موانع صادرات را بعد از جلسات متعدد انتخاب کرده و در این جلسه راهکارهای خروج از مشکلات را برای این مشکلات پیشنهاد دادند.

این مشکلات و موانع صادرات عبارت‌اند از:

رقابتی نبودن محصولات ایرانی: ضعف نظام بانکی و زیرساخت‌های حمل‌ونقل
ناکارآمدی دیپلماسی اقتصادی ایران با جهان: تعرفه ترجیحی،
واقعی و تک‌نرخی نبودن نرخ ارز.
بعدازاینکه این موارد اعلام شد اعضای هیات نمایندگان عضو کمیسیون توسعه صادرات ایران راهکارهای خود را ارائه دادند.

مصطفی کرمانی، عضو هیات نمایندگان اتاق قم درباره راهکارهای خروج صادرات از مشکلات گفت: «بالا بودن هزینه تولید و هزینه حمل‌ونقل و بالا بودن مواد اولیه به تولیدکننده‌ها آسیب می‌زند.» او معتقد است: «باید از فرصت‌های سیاسی به نفع اقتصاد بهره جست و در این دوره باید دولت به نفع اقتصاد کاری بکند و یکی از همین کارهای برقراری تعرفه ترجیحی با کشورهای همسایه است. مثلاً ما با عراق و سوریه مناسبات سیاسی خوبی داریم. باید از این فرصت برای اقتصاد ایران بهره‌جویند.»

بعد از او محمود سیادت، عضو هیات نمایندگان اتاق مشهد درباره راهکارهای رفع موانع صادرات چنین گفت: «بخش خصوصی در تصمیمات اقتصادی دولت هیچ مشارکتی ندارد؛ البته آن‌ها در حرف می‌گویند که به نظرات بخش خصوصی توجه دارند اما در عمل چنین اتفاقی نمی‌افتد. از طرفی باید وزارت خارجه طرح تعرفه ترجیحی را با دیپلماسی اقتصادی دنبال کند. این ایده را باید اتاق ایران، وزارت خارجه و سازمان توسعه تجارت عملیاتی کند.»

منتشرشده در صادرات

استقبال از گوشی جدید آیفون 8 اپل کمتر از حد انتظار بوده و همین مسأله موجب شده تا ارزش سهام این شرکت در بازارهای جهانی کاهش یابد.به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از اینوستور پلیس، در حالی که در سال های گذشته گاهی صدها نفر در برابر فروشگاه های اپل برای خرید گوشی های جدید تولیدی آن صف می بستند، این بار رقم یادشده چندان چشمگیر نبوده است.

بر اساس اطلاعات موجود در بهترین حالت حدود 80 نفر در نقاط مختلف آمریکا برای خرید آیفون 8 صف بسته اند که در مقایسه با سال های قبل رقمی ناچیز است. با توجه به این استقبال ضعیف پیش بینی می شود افرادی که آیفون 8 را پیش خرید کرده اند بتوانند به سرعت آن را دریافت کنند.

کاهش ارزش سهام اپل در یک شب گذشته حدود 1.7 درصد بوده و در صورت تداوم روند فعلی استقبال از آیفون 8 این وضعیت ادامه می یابد.

استقبال از آیفون 8 در چین هم محدود بوده و میزان پیش خرید آن در سه روز گذشته تنها 1.5 میلیون واحد بوده که نسبت به رقم 3.5 میلیون واحد پیش خرید شده برای آیفون 7 اصلا قابل توجه نیست.

-فارس

محمدرضا مودودی گفت: در امر صادرات ایران کشور جوانی است و حدود 20 سال است که در زمینه صادرات غیرنفتی فعالیت می کند.
معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت افزود: در 20 سال اخیر 2 هزار درصد صادرات افزایش یافته و در 15 سال گذشته نزدیک هزار درصد صادرات کشور رشد داشته است و دلیل آن هم ورود کالاهای پتروشیمی به سبد صادراتی کالاهای ما بوده و در کنار آن دو بازار مهم صادراتی عراق و افغانستان هم به بازارهای صادراتی سابق ما اضافه شد.
وی با بیان اینکه شرایط کشور ما ویژه است و در بسیاری از موارد و تصمیمات و برقراری تعامل تجاری با کشورها شرایط سیاسی ما هم مؤثر بوده است، گفت: خیلی ها با خصومت آمیز به ایران نگاه می کنند و حتی بسیاری از کشورها دوست ندارند ما اعلام کنیم که تراز تجاری ما از بعد غیرنفتی مثبت شود.
مودودی افزود: ما در هر شرایطی حق را به بخش خصوصی می دهیم اما بخش خصوصی هم در زمینه صادرات وظایفی به عهده دارد که باید مشاهده کرد این بخش به کدام یک از وظایف خود عمل کرده است.

-فارس

منتشرشده در صادرات

بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی که به پیشنهاد کارگروه برنامه ملی پیشبرد برون گرایی اقتصاد (توسعه صادرات غیرنفتی) در جلسه مورخ ۹/۵/۱۳۹۶ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به تصویب رسیده است از سوی معاون اول رییس جمهوری برای اجرا به کلیه دستگاه های اجرایی ابلاغ شد که بخش های از آن به شرح زیر است:
در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و حمایت از صادرات غیرنفتی «برنامه های حمایتی و تشویقی توسعه صادرات غیرنفتی کشور» جهت اجرا توسط دستگاه های اجرایی ذیربط به این شرح ابلاغ می شود تا صادرکنندگان کالا و خدمات به طرق مختلف مورد حمایت قرار گیرند.

الف- منابع شامل منابع صندوق توسعه ملی، منابع بانکی و منابع بودجه ای
ماده ۱- سپرده گذاری مبلغ یازده هزار میلیارد ریال به اضافه مانده جذب نشده سپرده های ویژه صادراتی صندوق نزد بانک های عامل تا تاریخ ابلاغ این بسته (معادل یازده هزار میلیارد ریال) در یک دوره دو ساله در بانک های عامل توسط صندوق توسعه ملی جهت اعطای تسهیلات صادراتی.
در این راستا، به منظور افزایش پوشش این تسهیلات با نرخ سودی کمتر از مصوب شورای پول و اعتبار، از تاریخ ابلاغ این بسته منابع صندوق توسعه ملی به شرح مذکور با منابع داخلی بانک ها به نسبت ۵۰-۵۰ ترکیب و به صادرات اختصاص می یابد.
تبصره ۱- از تاریخ ابلاغ این بسته، مشارکت بانک ها در اعطای تسهیلات صادراتی از محل منابع صندوق، منوط به رعایت نسبت فوق و نرخ های مذکور در تبصره ۲ است.
در این راستا، آورده از محل منابع داخلی بانک توسعه صادرات، بانک صنعت و معدن و بانک کشاورزی به ترتیب ۲۰ هزار میلیارد ریال، ۹ هزار میلیارد ریال و ۵ هزار میلیارد ریال خواهد بود و سایر بانک ها نیز می توانند سهم خود را به صندوق توسعه ملی اعلام کنند.

منتشرشده در صادرات

آمارها نشان می­‌دهد در ۷ ماهه نخست سال جاری میلادی صادرات ایران به ترکیه با رشد ۸۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۴.۵ میلیارد دلار رسیده است.
آمارهای منتشر شده توسط اداره آمار ترکیه نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران و ترکیه در 7 ماه نخست سال جاری میلادی با رشد 16 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

مبادلات تجاری دو کشور که در ماه‌های ژانویه تا جولای 2016 بالغ‌بر 5.4 میلیارد دلار گزارش شده بود در 7 ماهه نخست امسال به 6.3 میلیارد دلار افزایش یافته است.

رشد مبادلات تجاری دو کشور در این دوره مربوط به رشد واردات ترکیه از ایران بوده است. ترکیه در ماه‌های ژانویه تا جولای سال میلادی گذشته 2.5 میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده بود. این رقم با رشد 80 درصدی در 7 ماهه نخست امسال به 4.5 میلیارد دلار رسیده است.

نفت و گاز مهم‌ترین کالاهای وارداتی ترکیه از ایران هستند.

درعین‌حال صادرات ترکیه به ایران در 7 ماهه نخست امسال با افت 37 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به 1.8 میلیارد دلار رسیده است. ترکیه در 7 ماهه نخست سال قبل 2.9 میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده بود .

ایران دهمین مقصد صادراتی ترکیه و هفتمین تأمین کننده کالاهای مورد نیاز این کشور در 7 ماهه نخست سال جاری میلادی شناخته شده است.

-پایگاه خبری اتاق ایران

 

منتشرشده در صادرات
صفحه1 از2

فرم

تماس

آدرس: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه حکیمی، پلاک ۱۵، طبقه پنجم غربی

ایمیل: info[at]iictoa.ir

تلفن: 2188511721 98+

فکس: 2188511721 98+

کدپستی: 1531745819

گالری

بالا